Dętki rowerowe – na co zwrócić uwagę?

W kwestii wyboru odpowiedniej dętki do roweru należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które jednak w przyszłości pozwolą na czerpanie przyjemności z jazdy.

Dopasowanie dętki do roweru

Dętki rowerowe powinny być dopasowane do rowerów, przede wszystkim, jak chodzi o ich rodzaj. Inne bowiem produkuje się do rowerów górskich, nieco inne do szosowych a jeszcze inne producenci zalecają do rowerów miejskich. Odróżniają się one od siebie także rozmiarem, pod względem którego także muszą być właściwie dobrane. Dętka, aby spełniała swoje zadanie musi się dobrze rozłożyć wewnątrz opony, dlatego też zbyt duża czy zbyt mała będzie powodowała problemy. Twardość dętki wpływa także na komfort jego użytkowania jak również na jej trwałość. Dlatego też do rowerów, którymi ich właściciele będą przemieszczać się po trudnym terenie warto wybrać nieco twardsze ogumienie, co zapewni jego większą wytrzymałość i tym samym przyjemniejszą jazdę.

Co jeszcze poza rozmiarem?

Poza rozmiarem sporo uwagi powinno się poświęcić temu, jaki wentyl ma dana dętka. W rowerach takich jak na przykład miejskie bardzo często jest możliwość zastosowania dętki o określonym typie wentyli, ze względu na rozmiar otworu na niego przeznaczonego. Rowery takie jak górskie zazwyczaj mają nieco większy otwór, co daje większą dowolność, gdy mowa o wyborze dętki pod względem znajdującego się w niej wentyla. W zależności od wybranego rodzaju dętki mogą się różnić także wagą, co jednak jest tym parametrem, na który wielu użytkowników nie zwraca uwagi.