Rower szosowy – co to za typ roweru?

Rower to pojazd towarzyszący człowiekowi od najmłodszych lat. Dzieci uczą się nim jeździć już w wieku przedszkolnym! Z czasem zmieniają modele i wielkości. Jednak mechanizm pojazdu pozostaje taki sam. Czym więc kierować się przy wyborze roweru? Jak wygląda rower szosowy i dla kogo jest odpowiedni? 

Najpopularniejsze rodzaje rowerów

Dawniej rowery dzielono wyłącznie na damskie i męskie. Różniły się one ramą. Te przeznaczone dla kobiet, miały ją nisko. Było to ułatwieniem dla Pań, które są zazwyczaj niższe od płci przeciwnej. W dodatku kobiety często nosiły suknie i spódnice. Wsiadanie na rower z wysoką ramą, byłoby dla nich kłopotliwe. Dlatego właśnie ten typ pojazdu został zarezerwowany dla mężczyzn. Dziś, na przykład na Sprint-Rowery.pl dostępnych jest wiele modeli rowerów, często o różnym przeznaczeniu. Rowery podzielić można na;

  • miejskie
  • górskie
  • crossowe
  • trekkingowe
  • szosowe

Jaki rower wybrać?

Wybór odpowiedniego roweru w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. Do rekreacyjnych przejażdżek z pewnością wystarczy rower miejski. Jednak nawet przy tak banalnym zakupie, trzeba się wykazać minimum wiedzy. Decydując się na zakup roweru, trzeba mieć świadomość, że źle dobrany model może doprowadzić nawet do nieszczęśliwego wypadku. Rower powinien być zatem dopasowany do użytkownika. Zbyt ciężki będzie nieporęczny i trudny do opanowania. Za lekki z kolei, nie wytrzyma ciężaru kierowcy i może szybko tracić równowagę. Ważna jest również wysokość opon. Aby sprawdzić, czy rower jest odpowiednio wysoki, wystarczy na nim usiąść. Na dobrze dobranym rowerze miejski, użytkownik jest wstanie postawić całą stopę na ziemi, bez podginania stóp. 

Rower crossowy, czy trekkingowy?

Rower trekkingowy jest wzbogaconą wersją roweru miejskiego. Ten drugi jest przeznaczony do jazdy po prostych drogach. Można przemieszczać się nim z punktu A do punku B. Jednak nie nadaje się on na dłuższe wycieczki. Pozycja, jaką przyjmuje użytkownik na rowerze miejskim, nie jest zbyt wygodna. Wyprostowane plecy i ręce, szybko się męczą. Jeśli zatem szukamy roweru, który sprawdzi się w mieście, ale umożliwi także dalsze przejażdżki, warto zainteresować się rowerem trekkingowym. 

Rower crossowy jest natomiast połączeniem roweru trekkingowego i górskiego. Można się nim poruszać zarówno po polnych dróżkach, jak i wyboistych szlakach. W przeciwieństwie do roweru górskiego, rowery crossowe nie odznaczają się wyjątkowo wytrzymałą amortyzacją. Nie można zatem poruszać się nimi w ekstremalnych warunkach. Mimo wszystko, rewelacyjnie sprawdzi się w terenie nawet podczas niesprzyjającej pogody. 

Komu potrzebny rower szosowy? 

Rower szosowy jest przeznaczony głównie dla amatorów sportu. Ten typ roweru służy przede wszystkim do szybkiej, sportowej jazdy po prostych drogach. Nie nadaje się on na polne, czy górskie szlaki. Głównie dlatego, że pozbawiony został amortyzacji. Również cienkie opony uniemożliwiają poruszanie się w wymagającym terenie. Pozwala jednak osiągnąć naprawdę imponujące prędkości. Rama roweru szosowego jest wysoka, prosta i bardzo sztywna.