Dlaczego warto wybrać rower mtb? Do jakich tras się sprawdzi?

Rowery górskie, znane również jako rowery terenowe, to jednoślady przeznaczone do jazdy po nierównym i nieutwardzonym terenie. Bieżniki opon do rowerów górskich są znacznie lepsze niż w przypadku ich ulicznych odpowiedników i są w stanie poradzić sobie w bardziej nierównym terenie.

Rowery MTB są skonstruowane do trudnych warunków

rower górski

Rowery górskie są tak skonstruowane, aby wytrzymywały trudne warunki i nierówny teren. Powinny być w stanie poradzić sobie z brudem, żwirem, błotem i innymi trudnymi miejscami, które mogą pojawić się podczas jazdy.

Rowery górskie mają więcej biegów niż większość innych typów rowerów. Jeśli jeździsz na rowerze górskim po szlaku ze stromymi wzniesieniami, będziesz potrzebować dodatkowych przełożeń, które pomogą Ci je pokonać. W systemie przerzutek roweru górskiego znajduje się zazwyczaj od 21 do 27 biegów.

Ważną cechą bieżników opon rowerów górskich jest również trakcja. Jeśli opony nie mają wystarczającej przyczepności, nie będzie można kontrolować roweru, jeśli podczas jazdy natkną się Państwo na luźny żwir lub błoto. Dobra trakcja pomoże utrzymać rower górski na podłożu i zapobiegnie wyślizgiwaniu się go spod nóg podczas jazdy po nierównym terenie.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej pary bieżników opon do rowerów górskich jest określenie rodzaju terenu, z którym będziemy się stykać podczas jazdy, odległości, jaką pokonamy.

Profesjonalne i amatorskie modele MTB

Dla amatorów i profesjonalistów rowery MTB są jednym z najbardziej popularnych rodzajów rowerów. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze roweru górskiego, to jego zawieszenie: dostępne są modele hardtail (rower z amortyzacją z przodu), softtail (z dodatkową amortyzacją z tyłu) lub full (wyposażone w amortyzację zarówno na przedniej, jak i tylnej osi). Im bardziej rozbudowane zawieszenie, tym droższy i bardziej profesjonalny jest dany model.