Najważniejsze parametry okularów rowerowych

Lista przydatnych gadżetów rowerowych, które każdy rowerzysta powinien mieć, właściwie nigdy się nie kończy. Znaleźć więc można na niej takie elementy jak kask rowerowy, odpowiednie oświetlenie, licznik, a nawet rękawiczki. Jak się jednak okazuje, krytycznie ważne dla bezpieczeństwa rowerzysty jest to, czy będzie on miał na swojej głowie okulary do jazdy rowerem. Z jakiego powodu powinno się je mieć, a także jak wybrać okulary rowerowe, aby sprawdzały się w każdych okolicznościach?

Czy warto mieć okulary rowerowe?

Jazda na rowerze daje naprawdę wiele radości, a także jest w stanie przyczynić się do lepszej kondycji całego ciała. Jest również bardzo niebezpieczna. Z tego też powodu podstawową rzeczą, którą trzeba mieć na rowerze, jest kask. Jak się jednak okazuje, zabezpieczenia wymaga nie tylko głowa, lecz również i oczy. Podczas szybkiej jazdy na rowerze nietrudno jest o to, aby np. dostały się do oka jakieś owady czy też pyłki kurzu. Skutkować to będzie nagłym zaburzeniem widzenia, a być może nawet uszkodzeniem oka.

Jeśli jednak będzie się miało na sobie odpowiednie zabezpieczenie w postaci okularów, nic takiego nie będzie miało miejsca. Dodatkowa bariera w postaci szkła zabezpieczy oko przed zagrożeniami tego typu.

Oczywiście okulary to nie tylko zabezpieczenie przed owadami. Oprócz tego przyczyniają się one do ochrony oczu przed długotrwałą ekspozycją na światło słoneczne.

Kluczowe parametry okularów rowerowych

Jeśli rowerzysta wybiera się do sklepu rowerowego w celu nabycia nowej pary okularów, to często nie ma większego pojęcia, czego tak naprawdę szuka. Powoduje to, że wybierane są zupełnie przypadkowe modele, które spodobały się rowerzyście jedynie wyglądem. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ okulary, jeśli mają spełniać określone zadania, muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami.

W pierwszej kolejności podczas kupowania takich okularów trzeba się przyjrzeć temu, jakie mają one szkła. Powinny się one charakteryzować po pierwsze odpowiednim kolorem soczewek dostosowanym do warunków, w których będzie się jeździło. Przykładowo modele brązowe polecane są na te miesiące, w których dominować będzie słonce. Jeśli jednak jeździ się na jesień, gdy ilość dni pochmurnych jest o wiele większa, zdecydowanie lepiej wybrać soczewki żółte.

Kolejną sprawą jest to, aby okulary były wyposażone w odpowiednie filtry. Muszą one zabezpieczać oko przed światłem UV, a także posiadać polaryzację, co będzie skutkowało zabezpieczeniem przed nagłymi błyskami światła.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Oczywiście same szkła w okularach to nie wszystko, czemu trzeba się uważniej przyjrzeć. Bardzo ważne jest np. to, jak wygodne będą noszone okulary. Jeżdżąc na rowerze, pozostawać się w nich będzie często nawet przez kilka godzin. Warto więc, aby były wygodne i komfortowe, przez co nie będą uwierały za uszami czy też na nosie. Doskonale w tym może pomóc funkcja regulacji zauszników pozwalająca dobrać ich idealną pozycję.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy dane okulary będą pozwalały wymieniać w nich szkła. Pozwoli to mieć jedną uniwersalną oprawkę, którą będzie można dostosowywać do aktualnie panujących warunków.