Jaki rower trekkingowy wybrać?

Rowery trekkingowe są przeznaczone dla osób, które zamierzają przemierzać dłuższe odległości. Co powinien posiadać taki rower? Czy warto stawiać na rowery trekkingowe męskie z rama stalową, a może aluminiową? Jaki osprzęt wybrać?

Czym w ogóle cechuje się rower trekkingowy? Przede wszystkim posiada opony o gładszym i węższym bieżniku nić inne rowery. Jego koła mają 28 lub 29 cali. Geometria ramy pozwala na jeżdżenie w wyprostowanej pozycji. Poza tym rower trekkingowy powinien posiadać bagażnik i błotniki. Rowery trekkingowe przeznaczone są do podróżowania na dłuższych odległościach. Dlatego muszą posiadać bagażnik, który na ogół znajduje się nad tylnym kołem. Czasami spotkać jednak można sakwy zamontowane z przodu roweru. Poza tym warto zdecydować się na dodatkowe akcesoria takie jak torebki podsiodłowe czy multitool.

Podczas zakupu roweru trekkingowego pod uwagę należy wziąć te z ramami aluminiowymi lub stalowymi. Nie ma sensu inwestować w ramy karbonowe, które są bardzo drogie i trudne w naprawie. Tymczasem zespawanie pękniętej ramy stalowej nie stanowi większego problemu. Poza tym rowery trekkingowe z ramami karbonowymi nie jest tak łatwo przetransportować z miejsca na miejsce np. samolotem. Są one bowiem podatne na zarysowania i uszkodzenia. Ramy aluminiowe są bardzo lekkie i to jest ich znaczna przewaga nad ramami stalowymi. Dlatego również i one mają swoich zagorzałych zwolenników.