Liczniki rowerowe – podstawowe informacje

Liczniki rowerowe to przydatne urządzenia, które cechują się niewielkimi rozmiarami. Są one pomocne podczas planowania wycieczek oraz monitorowania treningów.  

Jak wybrać licznik rowerowy?

W szerokiej ofercie sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są różnorodne produkty. Mogą one mieć odmienny wygląd, zróżnicowane funkcje, a ich cena może być przystępna lub wygórowana. 

Jakie liczniki rowerowe warto wybierać?

Producenci oferują liczniki przewodowe i bezprzewodowe. W przypadku produktów przewodowych czujniki łączą się za pomocą kabli z jednostką centralną. Takie rozwiązanie sprawdza się w warunkach miejskich, jednak w terenie może dojść do łatwego uszkodzenia przewodów. Tego rodzaju liczniki są jednak tanie i zwykle pracują bez zakłóceń. Liczniki bezprzewodowe są zdecydowanie droższe. W przypadku tańszych modeli, które wykorzystują analogową transmisję danych może dochodzić do zakłócenia pracy. W przypadku cyfrowej transmisji danych problem ten jest w znacznym stopniu wyeliminowany.  

Jakie funkcje powinien posiadać godny polecenia licznik rowerowy?   

Liczniki to urządzenia, które powinny wskazywać aktualną, średnią i maksymalną prędkość jazdy. Poza tym, mogą one dostarczać informacje związane z pokonywanym dystansem lub czasem jazdy. W ramach opcji dodatkowych można wymienić możliwość zapamiętywania ustawień licznika dla dwóch różnych rowerów czy licznik kadencji. Godną polecenia funkcją jest opcja automatycznego włączania i wyłączania urządzenia oraz odliczanie zaplanowanej i pozostałej trasy. W urządzeniach mogą być również zainstalowane pulsometry oraz liczniki spalonych kalorii.  

Na jakie cechy licznika warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Godny polecenia licznik powinien być starannie wykonany. Musi on być wodoszczelny, a jego poszczególne elementy powinny być odpowiednio spasowane. Podczas wyboru i zakupu licznika warto zwrócić uwagę na jego wielkość oraz masę. Ważna jest również czytelność wyświetlacza oraz możliwość jego podświetlenia po zmroku. Osoby decydujące się na zakup liczników powinny zwrócić uwagę na zakres temperatur, w których może być stosowane urządzenie.

Ile kosztują liczniki rowerowe?  

Najtańsze liczniki rowerowe kosztują około pięćdziesiąt złotych. Zakup bardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia to koszt kilkuset złotych. 

W jaki sposób należy używać licznik rowerowy?   

Przed rozpoczęciem wycieczki warto zresetować licznik i założyć go na rower. W czasie jazdy zliczane są kolejne kilometry oraz wskazywana jest prędkość średnia oraz maksymalna. Osiągi można spisać po zakończeniu wycieczki. W przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń wymienione czynności wykonywane są w sposób automatyczny, a dane mogą być w szybki i wygodny sposób przenoszone do telefonu lub komputera. Warto pamiętać o tym, że wymiana baterii w urządzeniu może powodować utratę zapisanych w nim danych.  

Czy warto decydować się na zakup liczników rowerowych? 

Zdecydowanie tak. Za pomocą tego rodzaju urządzeń można w bardzo wygodny sposób planować wycieczki rowerowe oraz monitorować osiągi.