Niezbędne informacje o rowerach trekkingowych

Rowery powracają do łask. W ostatnich czasach coraz częściej można spotkać wiele osób na swoich rowerach, które poruszają się w ten sposób nie tylko podczas wycieczek. Oni również decydują się na to, aby zrezygnować z pojazdów mechanicznych na korzyść rowerów. To właśnie dzięki jednośladom przedostają się do pracy, czy też załatwiając inne, ważne, codzienne sprawy.

Czym są rowery trekkingowe?

Wśród wielu propozycji, jakie znaleźć można we współczesnych sklepach, obecny jest rower trekkingowy. Jak można go rozpoznać? Otóż rowery trekkingowe (dostępne tutaj) to pojazd turystyczny, który wyróżnia się na pewno wielkością kół 26” lub 28”. Można nim poruszać się praktycznie wszędzie. Zarówno, jeżeli chodzi o drogi utwardzone, jak również te zwykłe. Aczkolwiek, w przypadku tych drugich, trzeba mieć dużą siłę w nogach, aby móc poradzić sobie z takim wyzwaniem. Osoby, które stoją przed zakupem takiego roweru, powinny pamiętać o tym, że zawsze należy uwzględniać swoje potrzeby. Tylko dzięki temu uda się wybrać dopasowany jednoślad.

O czym nie można zapomnieć?

rowery trekkingowe

O tym, że rower musi być wygodny i komfortowy w prowadzeniu. Co jeszcze należy uwzględnić, decydując się na zakup takiego pojazdu? Wśród najważniejszych czynników należy uwzględnić:

  • budżet finansowy – aby nie okazało się, że rower będzie w stanie wywołać dziurę w budżecie, której nikt nie będzie w stanie przeskoczyć. Należy wybrać rower w takiej cenie, która faktycznie będzie w zasięgu ręki.
  • rama rowerowa – zawsze powinna zostać dopasowana do wzrostu użytkownika, żeby korzystanie z tego pojazdu nie stanowiło żadnego problemu.
  • szerokość i wielkość kół – podobnie jak wyżej. Komfort użytkownika zawsze powinien stać na pierwszym miejscu.
  • dodatkowe akcesoria do roweru – jak chociażby rodzaj siodełka, który wchodzi w zestaw. Są tacy rowerzyści, którzy zwracają uwagę na to, aby ich siodełko było żelowe. Jeżeli wybrany rower takiego siodełka nie ma, zawsze można dokonać jego zamiany.

Kilka słów o ramie rowerowej

Skoro już wcześniej była o tym mowa, to warto powrócić do tego tematu. Tym bardziej że do wyboru są rowery, które są posiadaczami różnych ram rowerowych:

  • rama stalowa – najczęściej spotykana, co jednak nie oznacza, że trzeba się na nią zdecydować. Chociażby z tego względu, że powoduje znaczne podwyższenie całościowej masy pojazdu. Jej zaletą jest to, że dobrze tłumi wstrząsy podczas jazdy.
  • rama aluminiowa – nieco droższa. Jest sztywna i wytrzymała. Na dodatek nie ma problemu z jej masą, ponieważ nie jest ona tak duża. Wstrząsy pomaga stłumić odpowiedni amortyzator, który znajduje się z przodu.
  • rama karbonowa – najdroższa ze wszystkich, dlatego te pojazdy (z taką ramą) są najrzadziej spotykane na polskich ulicach. Aczkolwiek, to właśnie ta rama, która cechuje się najlepszymi właściwościami. Również, jeżeli chodzi o uszkodzenia mechaniczne.

Jak więc widać, dużo zależne jest od budżetu, którym się dysponuje. Na szczęście, każdy jednak będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, co będzie mu służyć długi czas na drogach.