Rowery górskie – najważniejsze informacje

Rowery górskie – najważniejsze informacje

Rower to obecnie popularny środek transportu wybierany zamiast samochodu czy autobusu. Jest to rozwiązanie dużo tańsze, ale również zdrowsze. Jazda na rowerze niesie za sobą wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Niektórym jednak rowery służą jako narzędzia do uprawiania ekstremalnego sportu. Jazda na rowerze górskim to z pewnością aktywność dla tych, co lubią szaleństwo i adrenalinę. Czym dokładnie jest tego typu rower i jak dobrać odpowiedni?

Czym są rowery górskie i do czego służą? 

Rowery górskie lub inaczej rowery MTB (Mountain Terrain Bike) służą do jazdy po trudnym terenie takim jak górskie szlaki, nieutwardzone ścieżki w lesie, strome piaszczyste zjazdy czy specjalne tory przeszkód. 

Budowa 

Budowa tego typu rowerów charakteryzuje się masywną konstrukcją i wyższą wagą niż rowery miejskie czy szosowe. Solidna konstrukcja ma przede wszystkim zapewniać wytrzymałość na trasie. Rowery wyposażone są też w specjalne amortyzatory mocowane w widelcu i ramie. Koła charakteryzują się ponadprzeciętną szerokością. Jeśli chodzi o przerzutki to rowery MTB pozwalają na duży zakres regulacji. Dzięki temu można dopasować obciążenie do danego terenu i powierzchni. 

Rodzaje

Najpopularniejszym rodzajem rowerów górskich są rowery XC, czyli przeznaczone do tak zwanej jazdy Cross-country. Jest to jedna z konkurencji kolarstwa górskiego, która polega na rywalizacji na specjalnie przygotowanej trasie. Ścieżka dla tego rodzaju zawodów charakteryzuje się trudnym i zróżnicowanym podłożem, zakrętami oraz podjazdami i zjazdami o różnym nachyleniu. 

Inne rodzaje rowerów górskich to między innymi rower zjazdowy Downhill, rower dirtowy, Enduro oraz Freeride. 

Jak dobrać rower? 

Najważniejszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze, jest rozmiar ramy. Musi być ona indywidualnie dopasowana do użytkownika. Ramę dobiera się na podstawie długości nogi, którą mierzy się od krocza do śródstopia. Kolejną ważną rzeczą są koła. Obecnie na rynku dostępne są rozmiary takie jak  26, 27,5, 28 oraz 29 cali. Większe koła pozwalają sprawniej osiągać szybkość na podjazdach i zjazdach, a z kolei mniejsze zapewniają lepszą dynamikę i zwrotność oraz oczywiście są lżejsze. Rozmiar 29 cali nie sprawdzi się raczej u osób o wzroście poniżej 160 cm, dlatego takie osoby powinny zdecydować się na mniejsze koła. Po decyzji o rozmiarze kół należy wybrać odpowiednie opony. Ich rodzaj zależy od powierzchni, po jakiej użytkownik roweru będzie się przemieszczał. Im bardziej agresywny bieżnik, tym lepiej nada się do trudnych powierzchni. Pozostałe czynniki, na jakie trzeba zwrócić uwagę to siodełko, hamulce, amortyzatory oraz rodzaj przełożenia.