Czy potrzebne są różne obręcze do nałożenia opon 28 i 29 calowych?

Wydawałoby się, że z racji stosunkowo niewielkich prędkości, a co z tego wynika, znacznie mniejszych przeciążeń dobór opon rowerowych jest bajecznie prosty. Tymczasem ilość systemów oznaczeń oraz możliwość stosowania różnych średnich wewnętrznych przy takich samych średnicach zewnętrznych sprawia, że wybór opon rowerowych jest zdecydowanie trudniejszy niż dobór opon do naszego auta.

Systemy rozmiarów opon rowerowych

Najbardziej rozpowszechniony jest system calowy, dlatego każdy cyklista obowiązkowo musi go znać. Jednakże jak się wkrótce przekonamy zakup opony tylko w oparciu o system calowy bez weryfikacji rozmiaru obręczy w naszym rowerem jest obarczony sporym ryzykiem. W przypadku rozmiarów opon rowerowych istotna jest:
– średnica wewnętrzna,
– średnica zewnętrzna,
– szerokość opony.

System calowy niestety nie mówi nam wszystkiego… W tym przypadku rozmiar opony to szerokość oraz średnica ZEWNĘTRZNA w calach. Czyli opony rowerowe 28 cali przykładowo mogą mieć rozmiar 28 x 1.60.
Oprócz systemu calowego stosuje się system ETRTO (czyli European Tyre and Rim Technical Organisation, Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Dętek). Oprócz faktu, że rozmiar podany jest w milimetrach, to kolejną różnicą jest fakt, iż w tym oznaczeniu podaje się średnicę WEWNĘTRZNĄ. Opona rowerowa 28 cali z powyżej przytoczonego przykładu w systemie ETRTO określona jest jako 42-622 (pierwsza liczba określa szerokość, druga średnicę wewnętrzną). 28 cali to ok. 711 mm, tymczasem jak widać, średnica w systemie ETRTO to jedynie 622 mm, gdyż mowa o średnicy wewnętrznej.


Najbardziej precyzyjny jest system metryczny, który posiada następujący format: średnica zewnętrzna x szerokość opony w milimetrach oraz oznaczenie literowe definiujące średnicę wewnętrzną.

Teraz już powinno być jasne dlaczego opony 28” i 29” zakłada się na obręcz o tej samej średnicy. Im szersze opony tym wyższe, dlatego producenci dla wyraźnego rozróżnienia wprowadzili rozmiar 29”. Trzeba jednak pamiętać, że oba rozmiary opon mają średnicę wewnętrzną 622 mm. Na tej stronie można dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego wyboru opon do roweru.