Jak wybrać odpowiednie oświetlenie rowerowe?

Wybór odpowiedniego oświetlenia rowerowego jest podstawą do bezpiecznej jazdy, pomoże ono również w wygodnym i komfortowym przemierzaniu tras w lesie, jak i również w mieście. Rozpatrzenie opisanych poniżej kryteriów pomoże w dobraniu idealnego oświetlenia rowerowego.

Moc oświetlenia

Oświetlenie rowerowe emituje światło wyrażone w lumenach. Im więcej lumenów tym lampki świecą silniej i dalej. Podczas jazdy w mieście świetnie sprawdzi się 100 – 200 lumenów, natomiast poza miastem oraz w lesie warto posiadać sprzęt o mocy 600 do nawet 1000 lumenów. 

Tryb pracy

Dobrej jakości oświetlenie może działać w dwóch trybach – stałym oraz migającym. Drugi tryb pracy jest szczególnie istotny podczas jazdy po zmierzchu na drogach asfaltowych uczęszczanych przez samochody. Jest to najlepszy sposób na zwrócenie na siebie uwagi oraz skuteczne zasygnalizowanie swojej pozycji na drodze. Szczególnie istotne jest, aby funkcję migania posiadała tylna lampka świecąca na czerwono.

Sposób montażu

Obecnie najpopularniejszym sposobem montażu jest sposób na gumkę. Im prostszy montaż, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy rower zostawiamy na noc w miejscu uczęszczanym przez ludzi oświetlenie warto jest zabrać ze sobą, przez co unikniemy kradzieży.

Wodoodporność

Całkowita ochrona przed zalaniem IPX4 zabezpieczy nasz sprzęt nawet przed ulewą.

Oswietlenie rowerowe

Sposób zasilania oraz ładowania

Jest to kryterium typowo uznaniowe – jednemu kolażowi zdecydowanie bardziej odpowiadać będzie ładowanie przez port USB, natomiast ktoś inny będzie wolał wymianę baterii. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na sposób użytkowania oświetlenia. W przypadku pokonywania długich tras z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem będzie szybka wymiana baterii, natomiast podczas krótszych przejażdżek po mieście uciążliwa może się okazać nagła wymiana baterii i podróż do sklepu.