Dlaczego kaski rowerowe mają otwory?

Jeśli jeździsz na rowerze, to z pewnością używasz kasku. Być może zauważyłeś też jego charakterystyczny wygląd. Kask rowerowy wyraźnie różni się od tego używanego przez motocyklistów czy osoby jeżdżące na rolkach. Jedną z jego charakterystycznych cech są otwory. Do czego one służą? Dlaczego są ważne?

Przewiew powietrza

Kaski rowerowe mają otwory po to, by mogły one przepuszczać powietrze. Zapewniają one odpowiedni jego przepływ, co z kolei zapobiega przegrzaniu się głowy podczas jazdy. Zdarza się przecież, że świeci intensywne słońce i pogoda jest upalna. W takim wypadku aż chce się wsiąść na rower. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie i nie zakładać kasku. Dlatego też ta niezbędna ochrona głowy została zaprojektowana tak, by skutecznie przepuszczała powietrze. Jest to bardzo ważne, bo gdyby nie odpowiednia wentylacja, to pewnie wiele osób rezygnowałoby z bezpieczeństwa na rzecz własnej wygody i tego, by nie cierpieć z powodu przegrzania.

Wentylacja a bezpieczeństwo

kask rowerowy

Otwory w kaskach rowerowych mają stosunkowo małe rozmiary i znajdują się one jedynie w skorupach z tworzywa. Nie dotyczą one wyściółki. Dzięki temu powietrze może dostawać się do niej i chłodzić głowę, ale równocześnie jednak nie obniża się w dużym stopniu skuteczności samego kasku. Dzięki temu w razie wypadku głowa jest chroniona tak dobrze, jak gdyby kask miał pełną skorupę. Warto też pamiętać, że otwory obniżają masę całego kasku. To z kolei sprawia, że noszenie go nie jest bardzo uciążliwe i niewygodne. W przypadku zbyt ciężkich kasków może dojść do bólów karku i pleców. Otwory zmniejszające ciężar własny sprawiają, że ryzyko ich występowania zdecydowanie się zmniejsza. Dzięki temu kask z otworami jest po prostu wygodny i nie sprawia problemów nawet użytkownikom o mniej umięśnionej posturze oraz dzieciom.