Jaki rower kupić? 

Stojąc przed zakupem nowego roweru, niejeden człowiek ma spory dylemat. O ile nie jest on osoba, która dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, czego chce, to może mieć na współczesnym rynku nielichy problem z decyzją odnośnie do tego, jaki rower kupić. Nie chodzi tutaj nawet o konkretny egzemplarz, ale o rodzaj roweru. Obecnie na rynku jest kilka rodzajów.

Jakie rowery są na rynku rowerowym?

Najogólniej można rowery podzielić na rowery miejskie, rowery trekkingowe, rowery crossowe, rowery górskie ATB, rowery górskie MTB, rowery szosowe i rowery grawelowe. Jak widać, jest spory wybór, a rowery różnią się miedzy sobą w zasadzie większością parametrów. Do niedawna sporym zainteresowaniem cieszyły się rowery cross. Dobrze zastanowić się nad tym, czy w dalszym ciągu jest to dobry wybór. Dla przypomnienia mówimy tutaj o sytuacji, kiedy rower crossowy kupuje ktoś bez wyraźnych preferencji.

Czy rower crossowy to dobry wybór?

rower crossowy

Przede wszystkim należy powiedzieć, czym jest rower crossowy, ponieważ można go pomylić na przykład z rowerem górskim. Faktycznie z wyglądu jest najbardziej podobny do roweru górskiego. Posiada widelec z amortyzatorem, górskie przerzutki i cała stylistyka jest zbliżona do MTB. Jednak z bliska wychodzą różnice. Geometria ramy jest mniej agresywna, a na koła nie włożymy tak dużej opony, jak do MTB. Dodatkowo rower typu cross ma najczęściej miejsca montażowe do bagażnika, więc można jeździć spokojnie z sakwami.

Wiadomo również że rower crossowy innemu crossowi nie jest równy. Różni producenci mają różne podejście do crossów, ale ogólnie można powiedzieć, że ma to być rower w miarę możliwości jak najbardziej wielozadaniowy, i taki jest. Nada się do miasta, do jazdy po asfalcie (bez opcji ścigania), pojedziemy nim do lasu i w umiarkowanie trudny teren, a ostatecznie nie ma problemu, aby pojechać nim na kilkudniową wyprawę z sakwami. Jest to doskonałe rozwiązanie, dla tych kolarzy, którzy jeżdżą dość wszechstronnie, a nie mają miejsca na przykład, aby trzymać kilka rowerów.