Rower trekkingowy – jak wybrać odpowiedni?

Turystka rowerowa cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Aby czerpać z niej pełna przyjemność warto zadbać o wybór odpowiedniego jednośladu. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze roweru trekkingowego.

Jak wybrać rower trekkingowy?

Pierwszym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest rama roweru. W przypadku panów można postawić na klasyczną wersję z opadająca rurą, panie powinny stosować modele z obniżonym przekrokiem. Ważną częścią ramy jest amortyzacja różnym skoku. Jej wysokie parametry pozwalają na wygodny przejazd przez niewielkie przeszkody, takie jak krawężniki. Rower trekkingowy wysokiej jakości może zapewniać możliwość blokowania skoku, co ma istotny wpływ na komfort jazdy po równych nawierzchniach.

rower trekkingowy

Istotne komponenty rowerów trekkingowych

Rower trekkingowy zawiera więcej istotnych elementów, których analiza pozwoli na wybór optymalnego modelu. Jednym z nich są hamulce, które mogą występować w wersji szczękowej lub tarczowej. Te pierwsze są nieco tańsze i sprawdzą się podczas rekreacyjnych wypraw. Hamulce tarczowe hydrauliczne to doskonały wybór dla miłośników intensywnej jazdy. Są odporne na wysokie obciążenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Kolejne istotne komponenty rowerów trekkingowych to:

  • koła – występują w rozmiarach pomiędzy 26 a 28 cali. Większe modele przekładają się na lepszą przyczepność, stabilność jazdy i łatwiejsze utrzymywanie prędkości.
  • napędy – warto stawiać na modele z 3 tarczami z przodu i co najmniej 7 przerzutkami z tyłu. Taki wybór pozwala na łatwe dostosowanie się do zmieniających nawierzchni oraz kąta nachylenia trasy.
  • dodatkowe wyposażenie – ze względu na swój charakter rowery trekkingowe powinny zawierać takie elementy jak: oświetlenie, błotniki, bagażnik, stópki nie wpływające na jakość prowadzenia jednośladu.