Prawidłowa konserwacja łańcucha rowerowego

Prawdopodobnie najważniejszą częścią wyposażenia rowerowego jest łańcuch. To on zapewnia przekazywanie włożonej w napęd energii bezpośrednio na koło, a w skutek tego do wprawienia całości w ruch.

Łańcuch rowerowy Zico Bike jest częścią, która cały czas jest w ruchu, często w niesprzyjających warunkach pogodowych, pod niewłaściwym kątem pracy i pod stałym, często bardzo silnym obciążeniem. Odpowiednia konserwacja łańcucha jest podstawową czynnością każdego rowerzysty.

Jak poprawnie czyścić łańcuchy rowerowe?

wytrzymały łańcuch do każdego roweruNa rynku istnieje wiele środków chemicznych, które wedle zapewnień producenta znakomicie radzą sobie ze wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Niestety w większości przypadków jest to jedynie niczym niepoparte hasło reklamowe. Najczęściej podczas stosowania takiego środka wchodzi on w reakcje z nagromadzonym brudem i razem z nim pozostaje na łańcuchu. A to z kolei prowadzi do bardzo szybkiego zniszczenia łańcucha.

Co jest zatem najskuteczniejsze w czyszczeniu? Najlepsze są stare metody. Polegają one na:

  • zdjęciu łańcucha z zębatek
  • oczyszczeniu go powierzchownie szmatką z największego brudu
  • zanurzeniu w misce wypełnionej naftą lub najlepiej zwykłą benzyną

Benzyna doskonale wchodzi w reakcje z nagromadzony brudem i powoduje odklejenie się go od powierzchni łańcucha. Pozostawiony na kilka godzin, a najlepiej na całą noc łańcuch, będzie w stanie idealnym po takim zabiegu.

Smarowanie łańcucha

Najlepiej jest używać specjalnego smaru, który dostępny jest właściwie w każdym sklepie. Może to być również olej silnikowy do samochodu, on również doskonale spełni swoje zadanie. Jak poprawnie smarować?

Najlepszym i najefektywniejszym sposobem jest podawanie oleju po kolei na każde ogniwo łańcucha i poczekanie przed następnym, aż olej się wchłonie. Zajmuje to kilka sekund więc czas naoliwienia całości nie powinien przekroczyć kilkunastu minut.