Kupujemy nowy rower

Zakup roweru jest niezwykle poważanym zadaniem. Jest to pojazd w pełni dopuszczony do ruchu, ale jednocześnie nie poddany żadnej kontroli przed wyjazdem na drogi. Odpowiedzialność ta spoczywa na posiadaczu. To on musi dopilnować, aby korzystanie z roweru było w pełni bezpieczne dla niego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpośrednio na bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego poruszającego się na czterech lub dwóch kołach, wpływa to jak bardzo jest widoczny dla innych. Z tego powodu wybierając rower i przygotowując go do pierwszej jazdy bardzo ważne jest zadbanie o:

  • właściwe oświetlenie, zarówno te z przodu jak i z tyłu pojazdu
  • wyposażenie go w odblaski montowane na koła
  • ubranie odpowiedniego stroju, szczególnie kasku

Działania te przełożą się w bezpośredni sposób na nasze bezpieczeństwo podczas pokonywania kolejnych kilometrów po mieście.

Jest jednak jeszcze jedno działanie, które należy wziąć pod uwagę, a mianowicie dobranie odpowiedniej wielkości ramy rowerowej.

Rama rowerowa – klucz do bezpieczeństwa

Rowery jak każde inne produkty użyteczne, dobiera się pod konkretnego użytkownika. Tak jak mało komfortowe i bezpieczne będzie bieganie w za dużych butach, tak samo niewłaściwe dla zdrowia i bezpieczeństwa będzie jeżdżenie na źle dobranym rowerze. Za odpowiednie dopasowanie go do rowerzysty odpowiada w głównej mierze rama rowerowa.

Rama posiada oznaczenia najczęściej wyrażane w calach, lub wszystkim nam znanym system XS, S, M itd. To jak dobrać rower do konkretnej osoby powinni wiedzieć wszyscy sprzedawcy i właśnie na ich wiedzy i doświadczeniu w głównej mierze powinien opierać się nasz wybór. Samodzielnie dokonywane pomiary różnego rodzaju kalkulatorami internetowymi są zwyczajnie mało miarodajne i prowadzą najczęściej do wymiany roweru.