Z czego składają się rowery elektryczne?

W Polsce rowery elektryczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak one w rzeczywistości działają. Każdy profesjonalny rower elektryczny składa się z 3 kluczowych elementów. Pierwszym z nich jest akumulator, drugi to silnik elektryczny, a ostatni to specjalny kontroler sterujący pracą całego roweru.

Akumulator (bateria)

 

Najważniejszym źródłem napędu w rowerach elektrycznych jest oczywiście bateria. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się baterie litowo-jonowe, które można znaleźć w zwykłych telefonach komórkowych. W najlepszych rowerach elektrycznych na jednym ładowaniu baterii można przejechać nawet 60 km.

Silnik

Nowoczesne rowery elektryczne przeważnie wyposażone są w silnik o mocy 250 Watt. Warto wspomnieć o tym, że obecnie jest to maksymalna moc dopuszczona przez UE. Silnik bezszczotkowy oszczędnie zużywa energię, jest praktycznie bezawaryjny i w pełni bezobsługowy. Dzięki silnikowi rowery elektryczne mogą osiągnąć prędkość do 25 km/h.

 

Kontroler

 

Kontroler odpowiedzialny jest na sterowanie pracą silnika elektrycznego, a dokładniej mówiąc za przesłanie energii z baterii do silnika. Przy kontrolerze skupiają się wszystkie przewody elektryczne, dlatego też musi być odpowiednio zabezpieczony. Kontroler współpracuje ze specjalnym czujnikiem ruchu, który zainstalowany jest na suporcie. To właśnie dzięki niemu możliwe jest stworzenie inteligentnego systemu wspomagania jazdy.