Jak działa rower elektryczny

Rower elektryczny to nowoczesny jednoślad, który łączy w sobie cechy tradycyjnego roweru z napędem elektrycznym. Dzięki temu nawet osoby ze słabą kondycją mogą pokonywać na nich duże odległości. Szczególnie sprawdza się na ulicach zatłoczonych miast.

Jak działają rowery elektryczne?

Wizualnie rower elektryczny wygląda podobnie jak zwykły rower, dodatkowo jednak wmontowane ma trzy elementy, silnik, baterię i kontroler odpowiedzialny za pracę całego systemu.

Na jednym ładowaniu akumulatora można przejechać od 40 do 150 km, w zależności od techniki jazdy i pojemności baterii litowo-jonowej. Kupując rower należy więc zwracać szczególną uwagę na jej pojemność. Przeciętnie czas ładowania wynosi od 2 do 5 godzin.

Rowery elektryczne wyposażone są w silniki bezszczotkowy, które są bezobsługowe i mało awaryjne. Silnik zaczyna pracować wraz z rozpoczęciem pedałowania. Im mocniej pedałujemy, tym większe jest wsparcie silnika, czyli mniej wkładamy wysiłku własnych mięśni.

Całością pracy systemu elektrycznego kieruje kontroler umieszczony na kierownicy. To w nim znajdują się sterowniki kierujące pracą silnika. Zakres i rodzaj programów różnią się w zależności od producenta.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rower elektryczny nie wymaga rejestracji w urzędzie, nie trzeba też dokonywać obowiązkowego przeglądy technicznego. Po drogach może poruszać się z maksymalną prędkością 25 km na godzinę.