Czy kaski rowerowe są obowiązkowe?

Choć jazda na rowerze kojarzy się głównie z rekreacyjnymi przejażdżkami, to jednak rower nie może być traktowany jedynie jako zabawka. Jest to pojazd podlegający przepisom prawa, których trzeba przestrzegać. Jeden z nich dotyczy np. obowiązku posiadania kasku. Czy faktycznie kaski rowerowe są konieczne?

Dlaczego warto mieć kask rowerowy?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy kaski rowerowe to obowiązkowy element wyposażenia, czy też nie, warto najpierw zadać pytanie, z jakiego powodu powinno się go mieć i za co kask odpowiada.
Niestety jazda na rowerze może być naprawdę bardzo niebezpieczna. Wystarczy bowiem nawet niewielki upadek i uderzenie głową o asfalt, aby zwykła wycieczka zakończyła się tragedią. Z tego też powodu powinno się mieć na głowie kask, który przejmie całą siłę uderzenia, zabezpieczając głowę przed uszkodzeniem.

Kask rowerowy

Czy kask to obowiązek?

Jak zatem widać, zasadność noszenia i posiadania kasku na głowie jest bardzo wysoka. Czy jednak kask jest obowiązkowy? Jeśli chodzi o przepisy, to nie ma takiego obowiązku i za brak kasku mandatu się nie dostanie. Jeśli jednak chodzi o zdrowy rozsądek, to nakazuje on, aby kask posiadać. Tylko on jest w stanie zabezpieczyć najbardziej delikatną część ciała, jaką jest oczywiście głowa. Tym bardziej warto mieć taki dodatek, że jego koszt nie jest specjalnie wysoki, a pozwala nie tylko zabezpieczyć zdrowie, lecz przede wszystkim życie. Jest to więc inwestycja, która może okazać się bezcenna. Innymi słowy, obowiązkowo trzeba mieć na głowie kask rowerowy.