Dlaczego warto postawić na profesjonalne buty rowerowe?

Specjalne, dopasowane i posiadające odpowiednie właściwości buty rowerowe są bardzo ważnym elementem wyposażeniem każdego rowerzysty, który nie chce, by rowerowe wyprawy i przejażdżki stały się dla niego źródłem urazów i kontuzji.

Nieodpowiednie buty rowerowe i ryzyko kontuzji

Niestety, źle dobrane obuwie może skończyć się różnego rodzaju problemami ortopedycznymi, zwłaszcza gdy rowerowa aktywność jest na intensywnym poziomie. Dlatego też osoby, które jeżdżą dużo na ogół inwestują w specjalne buty na rower, które poprawiają komfort i wygodę jazdy, a także chronią stopę przed przeciążeniem.

Cechy dobrych butów na rower

Jakie cechy powinny spełniać buty na rower? Przede wszystkim bardzo ważna jest podeszwa, która powinna być twarda i nie powinna się wyginać w trakcie pedałowania, stanowi to bowiem zagrożenie dla zdrowia stopy. Ważny jest również bieżnik, który powinien dobrze wpasowywać się w pedał, dzięki czemu noga nie będzie się z niego ześlizgiwać.

Obuwie rowerowe dopasowane do stopy

Równie ważny jest odpowiedni rozmiar obuwia – powinniśmy dobrze dobrać go pod kątem wymiarów naszej stopy, gdyż zarówno buty za duże, jak i za małe utrudniają jazdę. Na wysokość obuwia również powinniśmy zwracać uwagę, buty rowerowe nie powinny sięgać powyżej kostki, gdyż grozi to obtarciami. Małe, krótkie, sięgające do kostek obuwie będzie sprawdzać się znacznie lepiej. Dobrze jest również, kiedy wierzchnia warstwa butów na rower jest wodoodporna, wszyscy wiemy, że podczas dłuższej wycieczki łatwo trafić na jakąś kałużę, natomiast jazda w przemoczonych butach nie należy do najprzyjemniejszych.