Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Góry są miejscem bardzo ciekawym dla turystów bez względu na porę roku. Wiosna, lato, jesień czy zima – to bez znaczenia. Góry czarują swym urokiem i pięknem natury. Jak przygotować się na pieszą wędrówkę?

Ubiór

Ubiór należy dostosować do panującej pory roku, ale należy pamiętać, że pogoda w górach lubi zaskakiwać. Bardzo często, pomimo jasnego nieba i ciepła, w górach może zaskoczyć deszcz. Warto zatem mieć ze sobą plecak sportowy aby w razie wypadku schować, lub ubrać część ubioru. Niemniej jednak przed wyjściem w góry warto zaopatrzyć się w kurtkę wodoodporną i chroniącą przed wiatrem. W przypadku zimy – oczywiście należy się zabezpieczyć przed zimnem. Równie ważne są buty i ochrona głowy.

Reszta ekwipunku

Przed wyruszeniem w góry warto zaopatrzyć się w dodatkowy ekwipunek. Plecaki turystyczne często są wystarczające na jednodniowe wypady. Można w nich schować jedzenie czy dodatkowe ubranie. Warto mieć przy sobie menażkę z wodą oraz coś na deszcz, jeżeli wybieramy się podczas lata i temperatura jest jednak wysoka. Zwykłe ponczo jest jak najbardziej wystarczające, jednak lepiej pójść w góry kiedy nie zanosi się na deszcz, gdyż może on być niebezpieczny kiedy sprawi, że kamienie będą śliskie.

Prze wyruszeniem w góry należy się dobrze przygotować. Odpowiedni ubiór stanowi oczywiście podstawę. Dodatkowy ekwipunek jak plecak 4f, ponczo czy menażka na pewno się przydadzą. Nie zapominajmy również o czymś do jedzenia.